چگونه یک انشای خوب بنویسم؟

نکات ازمونی انشای خرداد

قبل از نوشتن انشا در خود ایجاد انگیزه و علاقه برای نوشتن کنید مثلا بگویید قرار است ذهن من پدیده ی بسیار زیبایی را بیافریند،قلم را با نام خالق همه ی پدیده هابر می دارم وشروع می کنم. 


 

1.مقدمه نویسی و نتیجه را قبلا خیلی تمرین کنید تا در جلسه ی آزمون نگران نباشید

می توانید یک بازی بین خود و دوستانتان انجام دهید. مثلا شما باتوجه به موضوع ذهنی خود سخنانی  به انان می گویید اگر حدس انان درباره ی موضوع شما درست بود مقدمه ی خوبی می تواند باشد و...


2.مراقب باشید وارد ریز موضوع و موضوعات حاشیه ای نشوید.


3.از اول تا اخر انشا  هماهنگی بین نوشته ی شما باشد.


4.وقت خود را در ابتدا برای ان که اول مقدمه بنویسید بعد انشا، تلف نکنید بلکه اول در پیش نویس انشا و هر چه یاد دارید بنویسید بعد خود به خود می توانید از درون نوشته مقدمه ی خوبی پیدا کنید و یا ذهنتان اماده شود برای مقدمه در پاکنویس.


5.حتما کل کتاب انشا را یک مرور بکنید و مباحث درست نویسی و روش های انشا نویسی را مطالعه کنید بعد به دفتر انشا مراجعه کنید و رفع اشکال کنید.

 

6. اگر موضوعی را انتخاب کردید به موضوعات دیگر  فکر نکنید و یا با خود نگویید اکنون این را می نویسم اگر نتوانستم موضوع بعدی را انتخاب می کنم. در غیر این صورت ذهن شما آرام و قرار وتمرکز کافی ندارد و وقت را از دست می دهید

7. خوانا بنویسید و اصلا از غلط گیر استفاده نکنید یا خط خوردگی در متن شما نباشد. برای ان که این مساله محقق شود قبلا در پیش نویس همه ی زمینه ها را اماده کنید و با دقت وارد پاکنویس کنید.

8. حتما قبل از وارد کردن به برگه ی اصلی نوشته را آرام برای خود مرور کنید و مثل یک داور خودتان نوشته را با معیارها و سنجه های داده شده بسنجید.

9. نگران وقت نباشید شما 85 دقیقه فرصت دارید .پیش نهاد می شود به صورت زیر زمان را در نظر بگیرید:

10 دقیقه برای انتخاب موضوع و مزخرف نویسی اولیه.

 50دقیقه برای طبقه بندی مقدمه و نوشتن بندهای بدنه و نتیجه .

5دقیقه مرور برای اخرین بار در پیش نویس .

در پایان هم  20دقیقه برای پاکنویس .

یادتان باشد قلم مناسبی برای نوشتن داشته باشید قلم های ضربه مغزی وسکته ای و  دست وپاشکسته تاثیر نامطلوبی بر نوشتن و خط شما به جا می گذارد

 

  

 

 

 

 

 

 

شما می توانید با توجه به نوع اطلاعات و توانایی های خود جور دیگری زمان بندی کنید. مهم این است که بدانید برای یک نوشته ی خوب همه چیز آماده است. فقط بستگی دارد به نوع پرواز فکر  و رقص قلم شما.

 

 

نوشتن را دوست بدارید

پیروز باشید

/ 11 نظر / 3314 بازدید
نمایش نظرات قبلی
گیسو

عالی بود ممنون ????????

جحنحنمنحخه

بدک نبود

پوریا

آفرین ممنون

امیر حسین

بسیار خوب است

سهند

ممنونم مطالب خوبی بود ولی کاش پی دی اف بود.

یسنا

عااااالی بود ایشالله خدا کمکتون کنه همون جور که شما به نوشتتون به من کمک کردین[قلب]

ن

ممنون

ن

ممنون