تابستان گذرا ست یا ناگذر؟

      فلک جز عشق محرابی ندارد

       در مبحث گذرا گفتیم مفعول یا مسند یا متمم از فعل گذر می کند به عبارتی جمله بدون این موارد معنا و مفهوم کاملی ندارد.تابستان همچون فعلی گذراست که عمر و ساعات تنفس دانش اموزی از آن به سرعت برق و باد گذر می کند .بیاییم محاسبه کنیم:

می گویند تابستان (دانش آموزی)سه ماه است.اول تیر تا آخر شهریور.

ممکن است چند روز اول تیر به خاطر ثبت نام کلاس های تابستانه بگذرد.وقتی از کلاس می اییم ممکن است به خاطر خستگی و گرما چند ساعتی خواب برویم و بی حال باشیم.

چند روزی از تابستان هم ممکن است بخواهیم به مسافرت برویم.برای مسافرت هم یک چند روزی حرف رفتن است و بعد هم اگر جور شود و برویم وقتی برگشتیم یک چند روزی آمادگی می خواهیم تا دوباره برگردیم تو حس و حال برنامه ریزی جدید.

یک ماه صیام و روزه داری  هم در فصل تابستان به جای خود که خیلی نمی شود برنامه ی سنگین داشت بیشتر استراحت نیاز داریم تا بتوانیم به انجام این عبادت عارفانه بپردازیم .این یک ماه را مستثنا کنید.

دیگه وارد شهریور ماه که بشویم خواه نا خواه احتمال یک سفر دیگر هم است و بعدش هم  بوی ماه مهر و باز شدن مدرسه ها و همشاگردی سلام و ... نجوای دانش اموزان که :مکن ای صبح طلوع!

از منظر اهل استراحت و خواب وخیال، آن چه بیش از همه می چسبد خوابیدن در هوای خنک و خوردن نوشیدنی های خنک و...است.

 

اما باید این نکته را هم به یاد داشته باشیم که ما به عنوان یک انسان در تمام لحظات زندگی مسؤول اعمال خویشیم بنابراین بودن در جمع دوستان، مسافرت ها و خوردن و خوابیدن و عبادت و مطالعه و... همه در صورتی که با نیت کسب رضای الهی باشد سرور آفرین است.

شما می توانید تمام تابستان را خوش باشید و لذت ببرید به شرطی که از اهداف عالی خود دور نشوید و برای هر کاری زمانی را در تظر بگیرید.و گرنه از تابستان وارد پاییز شدن برایتان مثل یک شوک وحشتناکی است که تا مدتی هم در ایام آغاز سال تحصیلی افسردگی و نگرانی و بی رغبتی و بد اخلاقی را به همراه دارد.

اگر با نگاه به اهداف متعالی و با عشق و شادی کاری را شروع کنید در این صورت تابستان را به زیبایی به پاییز پیوند خواهید داد بدون آن که نگران روز و ماه و تقویم باشید. اگر می خواهید حساب چیزی را نگه دارید حساب "لحظه "را نگه دارید.

 

خودتان را درگیر بحث های طولانی و جدال های بی سر و ته نکنید. قبول کنید هوا گرم است و ممکن است به خاطر این گرما آمپر بعضی از آدم ها بالا بزند و بیخود جوش بیاورند و آب و روغن قاطی کنند اگر نمی توانید مشکل را حل کنید با خونسردی از محل دور شوید و کار را به متخصص بسپارید! دخالت در امور دیگران اصلا به شما مربوط نیست .همیشه به خودتان بگویید من در سلسله ی کائنات کارهای مهمی دارم که باید انجام دهم نکند فرصت از دستم برود و افسوس بخورم. دعواهای خانوادگی تا حدودی طبیعی است خصوصا در هوای گرم و یا در خانواده های پر جمعیت یا خانواده هایی که زیاد با فامیل رفت و آمد دارند. اگر نمی توانید به خانواده آرامش دهید به نگرانی ها دامن نزنید.مواظب باشید شما عامل ایجاد تنش و نگرانی نباشید.

حال که ماه مبارک رمضان به تابستان افتاده فرصت بسیار عالی به دست خواهید آورد چون در این ماه برکت روزها افزون می شود یعنی وقت اضافه هم می آورید .

بعضی ها می گویند وای ماه رمضان هم در راه است ! واقعا این حرف جای تأسف دارد.ولی شما برای آمدن این ماه روز شماری کنید و برای ان روز یک برنامه ی جدا و خاصی را در نظر بگیرید .نام این ماه را با احترام ببرید .نگویید ماه رمضان؛ بگویید ماه مبارک رمضان،ماه خدا. عاشق شوید.مگر ما در این چند روز زندگی کوتاه دنیوی چه وظیفه ای جز خودشناسی و عشق ورزی به هستی آفرین داریم؟

بدانید برای انجام کارها و برنامه هایتان عاشقانه عمل کنید تا همه چیز برایتان شادی بخش باشد .به خودتان بگویید من اصلا مجبور به انجام هیچ کاری نیستم بلکه من از انجام این کار لذت می برم .من دوست دارم برنامه ام را به بهترین شکل انجام دهم تا منظور نظر آن معشوق ازلی قرار گیرم :الهی هب لی کمال الانقطاع الیک ...

دوستان،شما می توانید چنین باشید.

 

"ای همه مردم در این جهان به چه کارید؟

عمر گرانمایه را چگونه گزارید؟

هر چه به عالم بود اگر به کف آرید

هیچ ندارید اگر که عشق ندارید

 

وای ِشما دل به عشق اگر نسپارید

گر به ثریا رسید هیچ نیرزید

عشق بورزید

دوست بدارید"                                                               (از کتاب آه باران:فریدون مشیری)

/ 10 نظر / 30 بازدید

ان شاء الله! [فرشته]

فاطمه.م

بستگی به اراده خود آدم ها داره[لبخند] منم آرزو میکنم شما تابستان خوشی داشته باشید[تایید]

مبینا10/2

باسلام و خسته نباشید مطلب جدیدتان خیلی زیبا بود.من برای تابستان خود برنامه ریزی کردم و امیدوارم خداوند هم در اجرای برنامه ام به من عنایت عطا کنند. با آرزوی سلامتی و موفقیت در تابستان برای همه و به خصوص بهترین معلم دنیا... [قلب][خنده]

عادله

میدونید من تابستان رو اصلا دوست ندارم.اصلا جالب نیست .هوا گرمه.آفتاب زیاده.مدرسه نمیرم.تلویزیون هم که خیلی برنامه های جالب و مهیج میذاره.کلا حوصله ام سر میره .حتی اگه بخوام برنامه ریزی کنم نمی دونم چه کارهایی رو توش قرار بدم.شما میگید من چه کار کنم؟

عادله

راستی یه سوال تلویزیون که فکر کنم فارسی نباشه معادلش چیه؟

فهیمه

عادله جان تلویزیون فارسی نیست اما معادل فارسی ندارد این رو توی یه مطلب از استاد دانشگاه رشته ادبیات فارسی خوندم در واقع تلویزیون با تغییر تلفظ کلمه (تلویژن )به نوعی فارسی سازی شده [لبخند][ناراحت][نیشخند][پلک][بغل][دلشکسته]

عادله

منم گفتم فارسی نیست.

فائزه

من تابستان رادوست دارم چون کلاس طراحی میروم

زینب

سلام من یکی از شاگرداتون هستم دلامون براتون تنگ شده به وبلاگ من هم سر بزنید یا علی ....

ایران

سلام برا ی عید هم توی وبلاگتون بذارید