شیر حق (درس11پایه8)

 

 

 

 

 

صفات حضرت علی علیه السلام در تصویر شیر

 

 

حضرت علی علیه السلام در جنگ‌ها

علی علیه لسلام به جز جنگ تبوک در تمام غزوه‌ها شرکت داشت. او معمولاً علم‌دار سپاه حضرت محمد صلوات الله علیه و اله بود و در دو غزوه (خیبر در سال ششم هجریو یمان به سال ده هجری فرمانده سپاه اسلام بود.

شجاعت علی  علیه السلام در سفرهای نظامی به افسانه مبدل گشت. وی به همراه حمزه، ابودجانه و زبیر به خاطر حملاتش به دشمن شناخته می‌گردد. گفته می‌شود که در جنگ بدر به تنهایی بیش از یک‌سوم افراد دشمن را کشت. در سال ۵ هجری، او به دست خود، دشمنانی را که از سوی پیامبر ص به مرگ محکوم شده بودند، اعدام کرد و به همراه زبیر، بر کشتار قبیلهٔ بنی‌قریظه نظارت نمود.

او قاطعانه در جنگ‌های احد مصادف با ۶۲۵ میلادیو حنین مصادف با ۶۳۰ میلادیازپیامبر ص محافظت کرد. پیروزی مسلمانان در جنگ خیبر را به شجاعت وی نسبت می‌دهند. علی در آهنین و سنگین خیبر را به عنوان سپر خود به کار برد،

طبق روایتی، جبرئیل به رزم علی و شمشیرش ذوالفقار که از محمد گرفته بود، اشاره کرد و به پیامبر گفت «جوانمردی جز علی و شمشیری جز ذوالفقار وجود ندارد». علی با جنگجوی بزرگ قریش، طلحه بن ابی‌طلحه جنگید.

طلحه مدام رجز می‌خواند که هر مسلمانی را که به مصافش بیاید شکست می‌دهد. وقتی طلحه از علی شکست خورد، با بیان جمله «کرم الله وجهه» از وی تقاضای رحمت کرد. این دعای خیر، یکی از القاب علی گردید که بیشتر توسط اهل سنت به کار برده می‌شود.

این عبارت که معمولاً با کلمات دیگری همراه می‌شود، به منظور درود فرستادن و دعای خیر کاربرد دارد.

 

منبع :دانش نامه ی ازاد ویکی پدیا

 

 

/ 2 نظر / 378 بازدید
شیما

وب قشنگی داری تبادل لینک می کنی

گلبرگ هشتم

سلام. خسته نباشید ممنون از پاسخ سوال قبلی میخواستم بپرسم حروف اضافه وابسته محسوب میشن یا نه؟ اگه محسوب میشن چه نوع وابسته ای هستن؟ با تشکر [گل][گل][گل][گل][گل]