ادب آداب دارد

آداب عطسه و دعای آن

 

دین مبین اسلام برای تمام لحظات زندگی آداب و آیینی دارد که رعایت هر یک می تواند رهرو راه حق را زودتر به اهداف والا  و عالی نایل کند .شاید توجه به جزیی ترین امور که از نظر انسان عادی و نادیده انگاشته شود ادب و آدابی داشته باشد که اولیا و انبیا بدان توجه خاص داشته اند و برای آن روش صحیح و دقیقی ارائه داده باشند. توجه به همین امور ظاهرا ساده می تواند نظم و انضباط  جسمی و روحی به آدمی ببخشد و از بروز بسیاری از دردها و رنج های مسیر زندگی بکاهد.

در ادامه مقدمه ی پیشین به ذکر آداب عطسه و دعاهای مخصوص آن به نقل از گفتار معصومین می پردازیم:

 

در حدیثی از امام صادق علیه السلام آمده است که فرمود:

" هر که عطسه کند و دست را بر روی بینی گذارد و بگوید:

الحمدلله رب العالمین کثیرا کما هو اهله و صلی الله علی محمد النبی و آله السلام  از سوراخ بینی او مرغی بیرون آید از ملخ کوچکتر و از مگس بزرگتر تا برود به زیر عرش استغفار کند برای او تا روز قیامت."

 

حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرمود:

" نیکو چیزی است عطسه .نفع می رساند به بدن و خدا را به یاد می آورد.

 

و در حدیث حسن از آن حضرت منقول است که چون کسی عطسه کند بگوید:

الحمدلله لا شریک له و دیگران به او بگویند: یرحمک الله و او در جواب بگوید: یغفرالله لک و لنا"


از امام علی علیه السلام منقول است : هر که بعد از عطسه بگوید:

الحمدلله رب العالمین علی کل حال درد گوش ودرد دندان نیابد.

 

از حضرت صادق علیه السلام منقول است که هر که عطسه ی کسی را بشنودحمد الهی کند و صلوات بر محمد و اهل بیتش بفرستد درد چشم و درد دندان به او نرسد و فرمود که این را بگو اگر چه دریا در میان تو و او فاصله باشد.

 

در حدیث دیگر از حضرت رسول صلوات الله علیه و آله منقول است که چون مسلمانی عطسه کند و ساکت بماند از برای علتی ، ملائکه از جانب او می گویند :

الحمدلله رب العالمین و اگر او بگوید الحمد لله رب العالمین.ملائکه می گویند: یغفرالله لک و فرمود که عطسه کردن بیمار علامت عافیت اوست وراحت بدن است.

 

از حضرت صادق علیه السلام منقول است که عطسه نفع می بخشد به بدن مادامی که زیاده از سه مرتبه بشود و چون زیاده از سه شود درد و بیماری است.

 

منبع:(حلیه المتقین علامه محمد باقر مجلسی.ص:248 به بعد)

/ 6 نظر / 18 بازدید
م ه ل ا

او وه کی حال داره این همه راه رو بره ؟!

کیمیا17

سلام خانم اگه دوست داشتید یه سری هم به وبلاگ من بزنید تازه درستش کردم امیدوارم خوشتون بیاد.[قلب] [ماچ] [نیشخند] با سپاس بسیار www.sanjabkm.blogfa.com

فاطمه(م)2/10

من شنیم عطسه از خداست و خمیازه از شیطان![لبخند]

مهرو

خیلی جالب بود ...با سپاس.[قلب]

کیمیا17

سلام خانم ببخشید یه پرسش دارم : می تونیم واسه درس آزاد موضوع « ایران باستان » رو بنویسیم ؟؟؟ با سپاس میشه لطفا پاسخم رو بدید البته ببخشیدا !!! [اضطراب] [سوال] [متفکر]

مروّت احمدی

با سلام و تشکر از شما خدای مهربان به خاطر نعمت های بی شمارت هزاران شکر (((الحمدولله رب العالمین)))