درس های آزاد (ادبیات بومی)

مواردی که لازم است در تدریس گروهی درس ادبیات بومی کتاب (درس های 14.15آزاد) مورد توجه قرار گیرد:

الف. گزینش شهر ،روستا یا منطقه و هر مکانی از ایران زیبا که با بیان ویژگی های آنجا می توان اطلاعات جدیدی به دیگران داد.

ب. اطلاع درباره ی موقعیت جغرافیایی آن مکان در حد بسیار مختصر و فشرده(نیاز به دانش کامل جغرافیایی و مساحت و ....نیست) همان قدر که بدانیم در کدام قسمت ایران و یا کدام منطقه قرار دارد.

ب. آداب و رسوم مردم آن مکان (مثلا عروسی ها و یا عزادری ها و جشن هایشان در اعیاد یا سوگواری ها به طرز خاصی باشد.مردم برخی مناطق به انجام قربانی درمراسم عروسی یا عزا یا ماه های خاصی از سال بسیار جدی هستند و ان را به خوبی برپا می کنند.

ج.باورها و عقاید بومی و خاص مردم(مثلا ممکن است درباره ی بعضی روزها و فصول باورهایی داشته باشند که شاید سند و دلیل علمی هم نداشته باشد و مربوط به طرز تفکر شان باشد و یا داستانی که آن را باور دارند.

د. گویش و لهجه(گویش مردم مناطق مختلف به گونه ای سات که مردمان بومی همان جا آن را متوجه می شوند و این با زبان فارسی که همه ی ایرانیان بدان سخن می گویند متفاوت است(مثلا اگر درباره ی گویش مردم اصفهان می نویسید ان ها به جوجه"چوری" به کبریت"کربیت" به جوی آب "جوقی آب" به بگیر"بسّون" به پاشو ببین آن کبوترچقدر زیباست"وخی آ بیبین اون کفتره چنقذه خوشگلس و ...یا مردم مشهد به:اتاق"خانَه " به ما"مو" به "دانشجو بشوم"دانشجو بروم" و...می گویند)

 

هـ. بازی های خاص و سرگرمی ها

و. اتل ها و قصه ها (ادبیات فولکلور ) شعرهای عامیانه ضزب المثل ها و...

 

 

این موارد مربوط به متن نوشته است که البته به دلیل فضای کم کتاب می توانید بخش هایی را انتخاب کنید و بنویسید.

 

 

 

/ 3 نظر / 219 بازدید
مهدی

ای کاش یه تن ا با زبان بومی یک منطقه میزاشتید

مینا

مرسی ممنون خیلی کمکم کرد .