آیا می دانید؟(5)

آیا می دانید اگر حیوانات بیمار شوند چگونه درمان می شوند؟

همان گونه که می دانید مردم در زمان بیماری با مراجعه به طبیب متخصص و آگاه و بیان بیماری خویش به درمان و بهبودی دست می یابند. البته بعضی از مردم به دلیل تجربه ی شخصی در برخی از بیماری های به ظاهر ساده برای خود نسخه هایی می پیچند که گاهی نتیجه ی منفی می دهد.بعضی هم که به نتیجه رسیده اند گمان می کنند می توانند این روش را به دیگران تجویز کنند و آن وقت است که می شنویم کسی به خاطر خوردن فلان طعام کارش به بیمارستان و نهایت گورستان کشید!

شنیدن تجارب دیگران در این باره جالب است ولی عمل به همه ی آن ها دور از عقل  و خرد است.

شنیدم کسی از درد گوش می نالید.البته دلیل آن را وارد شدن چند قطره آب به داخل گوش می دانست. از آن جا که هیچ گونه رغبتی به مراجعه به پزشک نداشت و خود می دانست که مشکلش چیست،تصمیم گرفت با مطالعه ی کتب طبی به درمان خود بپردازد. او در کتابی خوانده بود که اگر چند قطره از آب پیاز را به داخل گوش بچکانند این مشکل حل خواهد شد و به تجربه هم ثابت شده است.او هم به این دستور عمل کرد.

یادم هست بار دیگر که او را دیدم گفت این مطلب صحت داشت و من  از درد گوش خلاص شدم ولی احساس شلوغی در سرم دارم و در ضمن کلمات و صداها را واضح نمی شنوم...

بگذریم! اکنون از آن ماجرا بیست سال می گذرد و او نه تنها از سمعک استفاده می کند بلکه به دلیل سردردهای شدیدعصبی مجبور است  روزانه قرص های آرام بخش اعصاب هم  میل کند و این مسأله تا جایی ادامه یافت که به دلیل خود درمانی و تضعیف قلب ناچار مورد عمل جراحی قلب هم قرار گرفت.

 

به هرحال در آیات الهی هم تأکید شده است که هر چیز را از متخصص آن سؤال کنیم: "فاسألوا اهل الذکر ان کنتم لا تعلمون"

مطالعه ی کتاب بسیار مفید است ولی اجرای مواردی از این دست که بیان تجربه ی شخصی است نمی تواند بر همه ی افراد صدق پیدا کند.انسان ها با انواع مزاج  و شرایط و ویژگی های مختلف هستند  و درمان آنان هم نیاز به تخصص  دارد .از این جا نقش مهم طبیبان آگاه و متخصص در درمان انسان آشکار می شود، البته اگر آن طبیب علاوه بر تخصص ،متعهد و متأله (خدایی)هم باشد دم عیسوی او و نظر و صحبت او هم حتی گاهی بدون تجویز دارو تأثیر شفابخشی خواهد داشت.

 

 

درباره ی درمان حیوانات چه می دانید؟

 

حیوان که بیمار می شود به دامپزشک مراجعه نمی کند.نوبت قبلی نمی گیرد و حق ویزیت هم ندارد.برایش هم مهم نیست که کدام دامپزشک بهتر از دیگری است.

ممکن است حیواناتی که تحت پرورش و مراقبت باشند، توسط دامپزشکان معالجه شوند ولی هر جانوری که از تدبیر مردم دور باشد خود راه درمان را به طور غریزی می داند.

 

در کتاب تحفه الغرایب صفحه 9 که مربوط به قرن چهارم است در این باره آمده است:

شیر که بیمار شود،طلب سگی کند. چون بخورد،قی کند.چیزهای سیاه از گلوی او برآید به شود.

گوزن چون بیمار شود،طلب مار افعی کند،چون بخورد ،به شود.

اشتر چون بیمار شود،برگ بلوط بخورد، به شود.

پلنگ چون بیمار شود،موش بخورد، به شود.

بز چون بیمار شود، برگ سپرغم بخورد یا سقمونیا ، به شود.

گوسفند چون بیمار شود،قنبیل بخورد، به شود.

خرگوش چون بیمار شود،برگ نی بخورد، به شود.

کلاغ چون بیمار شود،جو بخورد، به شود.

راسو چون بیمار شود، خایه ی مرغ(تخم مرغ) بخورد، به شود.

کلاغ بزرگ چون بیمار شود، نجاست مردم بخورد ،به شود.

کرکس چون بیمار شود،تیرگی در چشمش کار کند ، زهره ی مرد طلب کند و چشم اند او مالد،چشمش روشن شود.

زغن چون بیمار شود، پر خویش بخورد، به شود.

 

 منبع: تحفه الغرایب:منسوب به محمد بن ایوب الحاسب عالم قرن چهارم؛به تصحیح جلال متنی.چاپ اول.فروردین71.تهران.ممتاز

 

 آدمی چون بیمار شود، ....................................................................

.....................................................................................................

....................................................................................................

....................................................................................................

....................................................................................................

.................................................................................تا شاید به شود!

/ 6 نظر / 18 بازدید
میوسا 2/10

خیلی جالب و جذب کننده بود [تایید] از شما متشکرم[دست][ماچ]

مبینا10/2

با سپاس فراوان خیلی جالب وزیبا بود.[لبخند]

علامت تعجب

وااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟[ابرو]

زهرا

آدمی چون بیمار شود ،چندین مراحل در پیش دارد! و تنها نمی توان به جسمش توجه کرد بلکه باید روح و روانش هم در نظر گرفت !آدمی چون بیمار شود یک یا چند نوع از بیماری های مختلف را می گیرد چه بیماری های مشترک با حیوانات یا ویروسی میکروبی! و نکته ی مهم تر این که باید در ابتدا و انتها به معجزه و خدا اعتقاد داشته باشد .آدمی قبل ،هنگام و بعد از بیماری هزاران دارو های گیاهی ،شیمیایی ،غربی و... استفاده می کند تا شاید به شود ! نمی دانم شاید هم هرگز خوب نشود بلکه بدتر هم شود !اما دربین انسان و حیوان تنها خداوند است که می تواند سلامتی ببخشد ! نظر خودم است شاید درست و علمی نباشد !و اشکالات نگارشی هم دارد . به هر حال نویسنده ی کتاب تحفه الغرایب نیستیم که این قدر زیبا بنویسم ! از این مطلبی که نوشتید خوشم آمد زیبا بود! با سپاس

فهیمه

[سبز]ادمی چون بیمارشود [گریه]بردکتر وجراح گرفتار شود [گریه]وچونان همی کنندبرسراو [گریه]که به مرگ خویش دلشاد شود شایدی با کمک عزراییل از بند طبیب ازاد شود[قهقهه][قهقهه]اشعار فوری فوتی از خودم

کبریا

باحاله