ریشه یابی یک واژه (1)

 

                        

ویلا (villa)

معنای این واژه چیست ؟ 

villa  به خانه ی ییلاقی که دارای باغ و محوطه ای در اطراف باشد، می گویند.

village  به دهکده و روستا  گفته شده است.

اما  واژه های villain   و  villainous  که از همین ریشه است به  ترتیب به معنای آدم شرور  و پست  آمده است! ( نک.فرهنگ دانشگاهی انگلیسی به فارسی دکتر آریانپور)

 

با بررسی ریشه ی این واژه درمی یابیم که چگونه طرز تفکر جامعه می تواند بر معانی لغات تاثیر بگذارد.

در لاتین villa  به معنی مزرعه کوچکی همراه با ساختمان هایش بود، ارتباط چنین ساختمان هایی تبدیل به یک  village شد و  فردی که در چنین مزرعه ای زندگی می کرد یک villain  بود.

عده ای که در شهر ها به سر می بردند به این قشر روستایی به دیده ی حقارت می نگریستند و آن ها را به عنوان افرادی احمق با طرز فکر پایین و شیطانی به حساب می آوردند.

در این صورت طبقه ی روستایی به عنوان villains (افراد شرور ) شهرت یافتند که این واژه در خور آنان نبود.     ( 504Absolutely  Essential Words : BARRON'S )

بنابراین باید به این نکته توجه داشت که  گاهی واژه ها به دلیل اجتماعی  و طرز نگرش  افراد آن  ممکن است از معنای اصلی خود به معنای دیگر متحول و گاه از معنای مثبت به منفی و ناپسند دگرگون شوند.

 

/ 7 نظر / 33 بازدید
فاطمه (م)2/10

چه قدر جالب بود! من که باور نمیکنم![تعجب]

صدف10/2

باحال بود

نجمه

سلام[عینک] خیلی خیلی جالب بود[تایید] ممنون[قلب]

صدف10/2

امیدوارم این دو روز تعطیلی بهتون خوش بگذره

یگانه

معنی عندلیب جان چیه؟من که اصلا تعطیلی دوست ندارم تنها روزی که دوست دارم تعطیل بشه دوشنبه هاست که خدارا شکر دوشنب ها رنگ تعطیلی نمیبینه

کیمیا17

وا... یگانه خانم این دیگه چه سوالیه!!!!!!![تعجب][تعجب][تعجب] عندلیب جان = بلبل این 4 روز به اندازه ی یک سال بهمون خوش می گذره...[نیشخند][لبخند][خنده] بچه هایی که تعطیلی رو دوست دارن این شعار یادتون نره خودم ساختمش : « زنده باد آلودگی » [فرشته] [شیطان] [سبز] [دلقک] [عصبانی]

میوسا 2/10

خیلی جالب بود [قهقهه] من که فکرشم نمیکردم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![تعجب]