اعتکاف

 

با سلام به شما دوست گرامی، چون مدتی به دلیل تراکم برنامه هایم نمی توانم به نوشتن وب بپردازم؛لذا تمامی موارد زیر را که از ویکی پدیا دانش نامه آزاد است، برداشت و کپی نمودم تا به درخواست شما پاسخ داده باشم.(التماس دعا/وینا)

 

اعتکاف، از نظر لغوی مصدر باب افتعال از «عکف» است، که به معنی درنگ کردن و ادامه دادن است. در دین اسلام، منظور از اعتکاف آن است که شخص به منظور عبادت در مسجد متوقف شود. اعتکاف کردن در صورت نذر بر شخص واجب می‌گردد.

 

معنای واژه

اعتکاف یعنی گوشه نشینی و عزلت و در اصطلاح، بریدن از خلق و نزدیک شدن به حق.

انواع اعتکاف

اعتکاف بر دو نوع است. اعتکاف واجب که در این صورت شخص باید حتماً روزه‌دار باشد. البته روزه داشتن شرط لازم هر اعتکافی است. اعتکاف مستحب آن است که فرد بدون نذر یا عهد و قسم خود اقدام به این عمل بکند که در این صورت اگر تا سحر روز سوم در اعتکاف باشد، ادامه دادن آن تا آخر روز سوم واجب است و در صورت ترک آن، بر شخص واجب است که بعداً به جای آن معتکف شود.

چگونگی اعتکاف زمان اعتکاف

مهم‌ترین ایام برای اعتکاف روزهای سپید (ایام البیض) (یعنی روزهای سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم رجب) و یا ده روز آخر ماه رمضان است. البته فضیلت رمضان بیشتر است.

اما باید دانست که اعتکاف زمان اختصاصی ندارد و در هر زمانی می توان این عمل مستحبی را انجام داد و اوقات ذکر شده فقط زمان هایی است که فضیلت آن بیشتر است. تنها باید توجه داشت که اعتکاف ما در دو روزی که روزه در آن حرام است (عید فطر و عید قربان) قرار نگیرد.

مکان اعتکاف

بنابر روایت اعتکاف باید در مسجد جامع شهر صورت گیرد.

اعمال اعتکاف

1) نیت؛ 2) توقف در مسجد جامع شهر یا مساجد چهار گانه معروف؛ 3 کمتر از سه روز نبودن اعتکاف؛ 4) روزه دار بودن معتکف در ایام اعتکاف

اعتکاف در دیگر ادیان و مذاهب

بر ما روشن نیست که شرایط اعتکاف در ادیان دیگر به چه شکل بوده است.

به باور قرآن این عبادت از زمان ابراهیم نیز وجود داشته است که در سورهٔ بقره آیهٔ ی می‌گوید:

البته در مسیحیت رهبانیت که گوشه‌گیری و پرهیز از دنیا و عمل به عبادت بوده، وجود داشته یا خدمت به بیماران صعب العلاج؛ که این‌ها شباهت‌هایی با اعتکاف دارند. ولی به باور قرآن در سورهٔ حدید آیهٔ ۲۷ «در قلبهای کسانی که از مسیح پیروی می کنند، رأفت و رحمت و رهبانیت قرار دادیم، عملی که خود بدان دست زدند و ما آن را بر آنان واجب ننمودیم.» بنابر این قرآن می‌گوید رهبانیت چیزی بوده که مسیحیان خود برای نزدیکی به خدا آن را ساختند، در حالی که اعتکاف عبادتی شرعی در ادیان سابق بوده است.

در میان مسیحیان گاه برای پرستش خدا و در امان ماندن از آزار و اذیت یهودیان و بت‌پرستان، مکان‌هایی خلوت را برای عبادت بر می‌گزیدند، و ماجرای اصحاب کهف از این قرار است.

در تصوف، اعتکاف عبارت است از خالی نمودن قلب از مشغولیات دنیوی و تسلیم نمودن نفس.(لغتنامه دهخدا)

/ 7 نظر / 17 بازدید
...!!!!!

با تشکر! خدا خیرتان دهد.[گل]

فاطمه.م2/10

سلام خانم هرکدوم از بچه ها هم که بلدن لطفا جواب بدن مال ص27 کتاب فارسیه یه سوال مهم و فوری داشتم میشه زود جواب بدید آخه فردا امتحان داریم بیت "نه محقق بود نه دانشمند/چارپایی بر او کتابی چند" به چی تلمیح داره ؟! اصن تلمیح داره؟

ناشناس

تلمیح به ایه 5 سوره جمعه میتونی بری معنی ایه رو بخونی[ماچ]موفق باشی

مطهره

خیلی متشکرم![لبخند]واقعاَ عالی بود.[چشمک][چشمک][چشمک]

مطهره

[اضطراب]یه نکته:[اضطراب] شما همیشه از ما می خواستید برای تشکر از دیگران از «مرسی»استفاده نکنیم.چون این کلمه فارسی نیست و به جای اون،از کلماتی مثل «ممنون»، «خیلی ممنون» ، «متشکرم» ، «سپاسگزارم» و ... استفاده کنیم.[پلک] ولی «ممنون» و «خیلی ممنون» هم عربی اند و فارسی نیستند.پس اون ها رو هم نباید به کار برد.[فرشته][خنده][قلب] می خواستم خواهش کنم اگه میشه این نکته رو به عنوان یه مطلب تو وبلاگتون بذارید.[شوخی][رویا][ابرو]

boooogh

سلام. اگه مي شه مثل ترم اول جمله هاي قشنگي كه ما توي انشاهامون به كار برديم رو توي وبلاگتون بذارين. متشكرم. [تایید][تایید]

فهیمه

[اضطراب]