پاسخ به سه سؤال

 

علیک السلام.

نوشته بودید" می دونم این سه سؤال هیچ ربطی بهم نداره "ولی من فکر می کنم دو سؤال اول میتونه بهم مربوط باشه.بگذریم از این که بعضیا سؤال سه را هم یه جورایی میتونند به دو سؤال قبل ربط بدهند! لبخند

 

1- راه های موفقیت توی درس چیه؟
2- اگه حافظه مون به خوبی گذشته نباشه چی کار کنیم تا دوباره مثل قبل بشه و تقویت بشه؟
3- اصلاَ چیزی به اسم سحر و جادو وجود داره یا همش خرافاته؟

 

          1.هدفمندی.یعنی شما بخاطر عشق به رضایت پروردگار و خدمت به وطن و خودسازی درس می خوانید یا برای چیز دیگر؟

هدف که مهم باشد به عشق رسیدن به آن تلاش می کنید.

برنامه ریزی و نظم هم بسیار مهم است. هیچ چیزنباید برنامه مطالعاتی شما را بهم بزند حتی اگر قرار باشد بخاطر مشکلاتی جدی انروز کمتر بخوانید، مهم انست که درس خواندنتان متوقف نشود.

تکرار وتمرین زیاد وخستگی ناپذیر که لازمه اش علاقه و انگیزه درونی است. همیشه گفته اند:الدرس حرف و التکرار الف.

 

         2.حتما بررسی کنید وببینید دلیلش چیست؟

        آیا بخاطر دوری از مطالعه بوده یا بیش از اندازه مفرح بود ه اید.گاهی تفریحات زیاد و گپ زنی و پرگویی و در مورد دیگران سخن گفتن فرصت تأمل را ازآدمی  می گیرد.

      آیا برنامه غذاییتان تغییر کرده است. گاهی فست فودها (نمیدونم فرهنگستان جایگزین داده؟)و ترش و شیرین ها و حتی نوشیدن غذاهای سرد و یخ و یا عکس آن اثرات زیانباری برای حافظه در بر دارد.

         گاهی انجام ورزش های سنگین که وقت زیادی را صرف می کند می تواند قدرت تمرکز و تعقل را کاهش دهد.

         البته نباید فراموش کرد که گاهی شنیدن و خواندن و دیدن بعضی رمانها و داستانها و فیلمها به دلیل تأثیر مستقیم آن بر قوه ی خیال و اندیشه و درگیری ذهنی و درونی انسان با آنها موجب پریشانی و تشتت خاطر می شود که باید به طور جد با این مسأله برخورد کرد زیرا ممکن است فرد از خود بیگانه شود و تصور کند خودش،خودش نیست!

       جالب است بدانید خنده های از ته دل و قهقهه های مکرر حافظه را کم می کند (بگذریم از این که چین و چروکهای صورت را هم افزایش می دهد!) و این با شاد بودن و لبخند زدن فرق دارد.

       گاهی اوقات هم ممکن است هیچ کدام از موارد گفته شده دلیل کمی حافظه نباشد بلکه نگرانی و فشار و اضطراب این که" نکند من مثل گذشته نتوانم باشم " باعث چنین تصوری شود که این مورد هم با تلقین مثبت و به عبارتی مثبت اندیشی و توکل به خداوند مهربان برطرف می شود.

       برخی زمانها  وقتی ما به گذشته ی خود برمی گردیم و موفقیت های خود را مرور می کنیم باورمان نمی شود که این ما بوده ایم که توانسته ایم و پیروز شده ایم!  به نظر نویسنده نباید هم باور کنیم که ما بوده ایم بلکه باید آن را از لطف و عنایت خدا وند مهربان بدانیم و اعتراف کنیم که خداوندا اگر عنایات تو نبود من به این موقعیت و موفقیت نمی رسیدم:

       "این همه گفتیم لیک اندر بسیچ  * بی عنایات خدا هیچیم هیچ" 

      به هر حال موارد زیر در صورت پیوستگی و آهستگی مؤثر است و حتی می تواند حافظه ی  شما را نسبت به قبل بیشتر و بهتر کند:

      1.سحر خیزی

      2.تلاوت قرآن کریم

       3. نرمش و حرکات ورزشی

      4. خوردن یک تا دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی همراه با آب گرم (نه جوش)   صبح ناشتا

       5. قرائت آیه الکرسی

      6. حفظ آیات الهی

      7.حفظ اشعار و سخنان زیبای بزرگان

      8.یادگیری لغات و کاربرد یک زبان دیگر مثلا عربی.انگلیسی.فرانسه و...

       9. کم حرفی و سکوت بجای پرگویی

      10 . راستگویی و پرهیز از خشونت

 

 

 

       3. بله. اما اعتقاد به آن درست نیست.

         مثلا در زمان حضرت موسی علیه السلام این شیوه بسیار رواج داشته وساحران مردم را با حرکات سریع و تأثیر بر قوه تخیل آنان و تلقین  فریب می داده اند. فرعون به این ساحران خیلی می نازید. حضرت موسی علیه السلام به امر خداوند همه ی آن ها را باطل کردند به طوریکه ساحران دست از اعمال زشتشان برداشتند و به خدا ایمان آوردند و سجد ه کردند.(بنگرید به سور مبارکه ی اعراف. شعرا.طه)

 پس کسانی که ایمان به خدا ندارند به سحر و جادو اعتقاد دارند.

  البته این شعبده بازی ها که با حرکات سریع دست و خطای دید تماشاچیان انجام می شود،سحر و جادو نیست وگاهی بچه ها هم با آن آشنایی دارند .

        گاهی خرافات و سخنان بیهوده و اراجیفی از طرف عده ای جاهل بیکار چنان با آب و تاب گفته می شود که ممکن است عالمان را هم به درد سر بیندازد.شنیده اید که :

"یک دیوانه یک سنگ توی چاه می اندازد که صد تا عاقل نمی توانند آن را در بیاورند!"

       شما مراقب باشید به چنین دامی نیفتید.اگر هم کسی برایتان چنین حرفهایی می زند با گفتن اعوذ بالله از پیش او دور شوید. وقت و عمر شما بسیار با ارزش تر از این است که صرف این چیزها شود. اگر هم  پیامک می دهد و در آخر هم می گوید این پیام را برای صد نفر دیگر بفرست تا چنین و چنان شود یا  نشود! بلافاصله ان را پاک کنید.چون اگر چنین کنید شارژ شما به طور ناجوانمردانه  تلف خواهد شد!

      قرائت  سوره های شریفه:کافرون.توحید فلق وناس و آیه ی اخر سوره مبارکه "قلم": "و ان یکاد" در ابطال و عدم تأثیر آن مجرب است.

 

با آرزوی ناب ترین آرزوها برای شما 

/ 8 نظر / 22 بازدید
نرگس

واقعا جالب بود[هیپنوتیزم] بخصوص دومی و بعد هم اولی برای این سومی رو نگفتم چون هیچ علاقه ای نداشتم شاید سحر و جادو باشه که هست اما من هیچوقت به اون ها اعتقادی نداشتم و ندارم و نخواهم داشت چون بنظرم جادو کار درستی نیست و در حد مسلمانان نیست اما من معجزه رو خیلی قبول دارم چون قدرت خدا رو میرسونه[لبخند]

boooogh

بسیار متشکرم. [گل][گل][گل]

boooogh

سلام. فقط یادم رفت در مورد حافظه چند تا سوال دیگه رو بپرسم: 1- آیا وابستگی (منظورم از این وابستگی، وابستگی به مواد مخدر نیست. منظورم ، وابستگی به چیزی غیر از مواد مخدره... البته یه چیز بد...) می تونه موجب کاهش حافظه بشه؟ 2- آیا گناه کردن نیزمی تونه موجب کاهش حافظه بشه؟ اگه جواب سوال ها مثبته می شه بگین چی کار کنیم تا حافظه مثل قبل خوب و تقویت بشه؟ بازهم از جواب سوال های قبلی بسیار متشکرم. [گل][گل][گل]

فهیمه

خانم ممنون خیلی دوست دارم امسال هم باکلاس 3/5 کلاس داشته باشید

مهرو

بله درس خوندن با هدف بسیار خوبه و درسو هم شیرین می کنه.درسی که برای فهمیدن خونده بشه،نه تنها ذهنو خسته نمی کنه که اون رو از هم باز می کنه.اما متاسفانه،فشار معلم ها و زیادی درس ها و فشاری که از رقابت دوستان به آدم وارد میشه؛باعث میشه نه تنها هدف که خیلی چیزای دیگه رو هم فراموش کنیم.

فهیمه

معلم :مشق هاتو نوشتی؟ <صرفا برای خنده> دانش اموز : نه -:چرا تکالیفتو انجام ندادی؟ -:خانم شما برگه هامونو صحیح کردین؟ -:نه .فقط شما که نیستسن من کلاس های دیگه هم دارم -:دقیقا فقط شما که نیستین من معلمای دیگه هم دارم[نیشخند]

شاید بعدا بگم

از ان جایی که سنی ندارم پس تجربه ی کمی هم دارم اما عادت دارم از عقایدم دفاع کنم [قهر] اعتقاد به ان درسته.[نیشخند]البته در مواقع خاص (در ضمن من هرگز کفر نمی گویم)می توانیم بعدا با هم در این باره مکاتبه کنیم [ماچ]

شاید بعدا بگم

ببخشید سلام یادم رفت سلام میخواهم نظرتون را در باره جادوی خوب بپرسم ... البته اگه به ان اعتقاد داشته باشید[شیطان]