ارمغان ایران درس 3 فارسی پایه 8

درباره ی کتاب" فرزند ایران" از استاد کزازی

 

(متناسب با درس 3 پایه 8 :ارمغان ایران)

 

 

 

نخستین رمان میرجلال‌الدین کزازی با عنوان «فرزند ایران» منتشر شده است. این کتاب براساس زندگی فردوسی، شاعر نامدار ایرانی نوشته شده است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این کتاب از سوی انتشارات معین تهران روانه بازار شده است و به گفته مولف اثر، زیست‌نامه فردوسی، سراینده شاهنامه است.

این کتاب دارای سه بخش اصلی است با نام‌های «دیباچه»، «فرزند ایران» و «یادداشت‌ها» که در بخش «فرزند ایران» به مراحل زندگی ابوالقاسم فردوسی و داستان‌های برجسته شاهنامه و رویدادهای مهم زندگی سراینده شاهنامه پرداخته شده است.

کزازی درباره «فرزند ایران» به «ایبنا» گفته است:

«این کتاب بر سه پایه بنیاد گرفته است؛ شاهنامه، نکته‌هایی که نویسندگان زیست‌نامه‌ها (تذکره‌ها) درباره فردوسی نوشته‌اند و پندار خودم. در بخش‌هایی از این داستان که بر پایه افسانه استوار است، فردوسی را در کنار پدر، مادر، همسر یا فرزندانش نشانده‌ام که گفت‌وگوهایی گاه درازدامان میان آن‌ها درمی‌گیرد. منش و کنش فردوسی را بیشتر در این گفت‌وگوها نشان داده‌ام.»

به گفته کزازی، دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها،‌ شیوه سخنوری و پیوند فردوسی با تاریخ ایران در این گفت‌وگوها آشکار شده است. 

در بخشی از کتاب آمده است: «فرزند برومند ایران بدین‌سان می‌شنود و می‌خواند و می‌اندیشید و می‌پژوهید و می‌بالید. نیز، در کنار دانش و ادب و اندیشه، هنرها و شایستگی‌هایی دیگر را که جوانان را می‌زیبید و به کار می‌آمد، می‌آموخت و می‌ورزید. اسب می‌تاخت و گوی می‌باخت و تیخ می‌آخت و تیر می‌انداخت.»

 

منبع:به نقل از خبرگزاری کتاب ایران

/ 0 نظر / 421 بازدید